Temiz bir doğa, özgür ve mutlu bir hayat için; 1. Kazdağı Ekofestivali

Temiz bir doğa, özgür ve mutlu bir hayat için;

1. Kazdağı Ekofestivali

3-7 Eylül 2014

KAZDAĞI’NDA YENİ TEHDİT: HES

Kazdağı, altın madenciliği ve termik santrallardan sonra şimdi de HES tehdidi altında.

Bin pınarlı Kazdağı’nın güzelim dereleri, şelaleleri HES’lere ve sözde  içme suyu barajlarına kurban edilecek. En güzel vadiler, hatta bazı köyler sular altında kalacak. Kazdağı’nda Zeytinli Çayı’ndan Mıhlıçayı’na kadar bütün akarsular artık özgür akamayacak.

Kazdağı yöresinde yaşayan genç-yaşlı, kadın-erkek, Türkmen-Yörük, tüm halka ve ülkemizin duyarlı doğaseverlerine ve gençlere davetimiz var:

Sizleri 3-7 Eylül 2014 tarihleri arasında Fidanlık Mevkii-Adatepe Köyü-Ayvacık, Çanakkale’de gerçekleştireceğimiz 1. Kazdağı Ekofestivaline bekliyoruz.

Kazdağı Ekofestivali, ülkemizde doğada gerçekleştirilen ilk festival olacak.

Hem bölgedeki HES tehditlerine dikkatleri çekmek, hem de ekolojik yaşam deneyim ve bilgilerini paylaşmak amacıyla düzenlediğimiz ekofestivalde doğa yürüyüşleri, sergiler, paneller, söyleşiler, atölyeler, belgesel gösterimleri, konserler yer alıyor:

  • “Türkiye’de HES mücadelesi”, “Kazdağı Ekosistemi ve Akarsuların Önemi”, “Kazdağı’nın Kültürel Değerleri-Antandros Antik Kenti”, Kazdağı’nda Mitoloji, “Türkmen Kültürü ve Sarıkız Söylencesi”, “Kazdağı’nda Ekoturizm, “Aracısız Doğal ürün Ağları”, Zeytin Yasası Değişikliği” panel ve söyleşileri,
  • “Ekomimari”, “Kazdağı Aşları”, “Yaratıcı Drama”, “Çocuklarla Yaratıcı Ekosanat”, “Gerçek Temizlik”, “Doğal Merhem”  atölyeleri,
  • Cümbüş cemaat, Zeybekler ve Rebetiko, Etnik Band, Ebruli, Güz Kumpanyası konserleri,
  • “Anadolu’nun İsyanı”, “Bir Avuç Cesur İnsan” gibi belgesellerle

eşsiz bir doğada birlikte olacağız.

Gündüz derede yüzecek, akşam kamp ateşi eşliğinde müzik dinleyeceğiz. Ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacak, kültürel değerlerimize ve doğamıza sahip çıkacağız.

Yaşam savunucularını, doğasını, ülkesini sevenleri Kazdağı’na bekliyoruz.

Giriş ücreti:

Günlük normal: 10 GTL
Günlük Sponsorlu: 20 TL

Kombine normal: 30 TL
Kombine sponsorlu: 60 TLposter